Odwołanie od decyzji PZU

PZU Odwołanie od decyzji

Nie zgadzasz się z decyzją ubezpieczyciela dotyczącą odszkodowania? Pamiętaj, że masz prawo do odwołania od decyzji PZU. Możesz to zrobić samodzielnie, ale proces ten może być skomplikowany i czasochłonny.

Innym, często skuteczniejszym rozwiązaniem, jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy, jak nasza. Dysponujemy doświadczonymi ekspertami, którzy pomogą Ci przygotować niezbędne dokumenty i przeprowadzą Cię przez cały proces odwołania.

Nie akceptuj decyzji, która Ci się nie podoba. Skorzystaj z naszej pomocy, aby efektywnie odwołać się od decyzji i uzyskać adekwatne odszkodowanie, które Ci się należy!

Sprawdź co zyskasz z naszym wsparciem

Samodzielnie Z naszym wsparciem (bezpłatna weryfikacja)
Odszkodowanie Samodzielnie
(zaniżone)
Z nami
(adekwatne)
Zakres świadczeń do uzyskania Samodzielnie
(podstawowy)
Z nami
(pełny)
Weryfikacja świadczeń do uzyskania Samodzielnie
Z nami
(na każdym etapie sprawy)
Analiza poprawności rozliczenia szkody Samodzielnie
Z nami
(z ekspertem z danej dziedziny)
Możliwość uzyskania dopłaty do odszkodowania Samodzielnie
Z nami
(bezpłatna weyfikacja sprawy)
Kompleksowość usług Samodzielnie
Z nami
(pełen zakres świadczeń w jednym miejscu)
Bezpłatne wsparcie doradcy Samodzielnie
Z nami
Szybkie i sprawne rozliczenie szkody Samodzielnie
Z nami
Odwołanie od decyzji PZU

Bezpłatna konsultacja

Sprawdź teraz
Odwołanie od decyzji PZU

Dodatkowe informacje

Co w przypadku otrzymania za niskiej wyceny szkody lub zaniżonego odszkodowania

Sytuacja, gdy kwota odszkodowania jest niewystarczająca stanowi naprawdę popularne zdarzenie. Wyjątkowo często spotykane jest zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy PZU. Wystarczy, że PZU uzna uszkodzenie samochodu jako szkodę całkowitą. Wówczas kwota odszkodowania to wartość samochodu z dnia wypadku, minus wartość wraku – zwykle niemożliwa do uzyskania. Warto rozważyć też odwołanie od decyzji PZU przy uszczerbku na zdrowiu. PZU nie zawsze sumuje wszystkie koszty związane z leczeniem i rehabilitacją. Przede wszystkim ważne jest odwołanie od decyzji PZU przy trwałym uszczerbku na zdrowiu, którego konsekwencje przekładają się na całe życie poszkodowanego. Za niskie odszkodowanie z PZU może w takim przypadku uniemożliwiać godne egzystowanie osobie niepełnosprawnej. Jeśli dotyczy Cię zaniżona wycena szkody przez PZU, w pierwszej kolejności zbierz wszystkie dokumenty powiązane ze szkodą, między innymi faktury za naprawy, koszty uszkodzonych części pojazdu, fotografie samochodu sprzed zaistnienia szkody, opinie z warsztatów samochodowych potwierdzające brak wcześniejszych uszkodzeń. Polecamy także korzystanie z pomocy osobistego rzeczoznawcy. Analogicznie warto podjąć współpracę ze Strefą Odszkodowań – przeanalizujemy kosztorys napisany przez ubezpieczyciela, udzielimy pomocy w kompletowaniu dokumentów i dowiedziemy rzeczywistej wartości odszkodowania.

Jak napisać reklamację do PZU? Sprawdź przykład odwołania od decyzji PZU

Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny wzór na odwołanie od decyzji PZU. Wiele zależy od zawartej umowy ubezpieczeniowej i charakteru zdarzenia, jego następstw i konkretnych okoliczności. Na pewno jednak reklamacja musi zawierać kluczowe dane: adres, dane ubezpieczyciela, unikalny numer szkody, argumentację, podpis i numer rachunku bankowego w celu wypłaty środków. Udostępniamy ich pełną listę. Zadbaj o kontrargumenty. Określ, dlaczego nie zgadzasz się z decyzją PZU. Koniecznie dołącz wszystkie dokumenty, które popierają Twoje argumenty, na przykład zdjęcia, rachunki, orzeczenia itp. Miej na uwadze, że pełna dokumentacja ma wyraźny wpływ na prędkość rozpatrywania Twojej sprawy.

Co zrobić, gdy PZU nie chce wypłacić odszkodowania?

Najgorsza sytuacja dla ubezpieczonego to taka, kiedy PZU nie chce wypłacić odszkodowania. Może do tego dojść, gdy ubezpieczalnia uzna, że wyłączna wina za powstanie szkody jest po Twojej stronie. Wtedy jesteś sprawcą wypadku, ale nie tylko. Możesz również nim nie być, ale określona szkoda mimo to może wynikać z Twojej winy. W tej sytuacji jednak nie wszystko stracone – nie musisz się poddawać i reklamacja do TU nadal jest możliwa. Zwróć się o pomoc do Strefy Odszkodowań. Pomożemy Ci przygotować kontrargumenty, które świadczą o Twojej racji. Wskażemy, że przyczyna wydania decyzji odmownej jest niewłaściwa. Współpracujemy z szeregiem specjalistów, którzy ułatwią to zadanie. W ostateczności mamy możliwość założyć sprawę w sądzie. Odzyskiwanie odszkodowań z PZU to nasza specjalność.

Ile masz czasu, żeby odwołać się od decyzji PZU?

Podczas kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na decyzję o wypłacie odszkodowania, termin na odwołanie od decyzji PZU dla poszkodowanego jest znacznie dłuższy. Wynosi on aż 3 lata, a jeśli szkoda powstała w wyniku przestępstwa: 20 lat. Opłaca się mieć tego świadomość, ponieważ otrzymanie środków od PZU nie wyklucza ewentualności odwołania się od decyzji ubezpieczalni choćby po kilku latach, gdy dowiesz się, że należy Ci się wyższe odszkodowanie. PZU odpowiada na Twoje odwołanie standardowo do 30-60 dni roboczych.

Odwołanie od decyzji PZU – kiedy warto?

Negatywna lub rozczarowująca pod względem kwoty decyzja PZU to nie koniec Twoich możliwości do uzyskania sprawiedliwego odszkodowania. Miej na uwadze, że PZU może bazować na tym, że ubiegasz się o odszkodowanie na własną rękę i bez wsparcia prawnika. W takim przypadku ubezpieczyciel może wydać niesprawiedliwą decyzję odmowną lub specjalnie zaniżyć odszkodowanie, bo liczy, że to zaakceptujesz. Na szczęście przysługuje Ci prawo, żeby złożyć odwołanie od decyzji PZU.

Ile czasu na odszkodowanie z PZU?

Zgodnie z prawem PZU posiada do 30 dni na powiadomienie Cię o decyzji na temat odszkodowania. W konsekwencji w ciągu 30 dni od terminu zgłoszenia zdarzenia dostaniesz środki albo dowiesz się, że PZU nie chce wypłacić odszkodowania. Wówczas w zależności od usatysfakcjonowania decyzją towarzystwa ubezpieczeniowego możesz przystąpić do działania.

W jaki sposób odwołać się od decyzji PZU?

W przypadku polisy z ubezpieczycielem odwołanie do PZU możesz przedstawić ustnie albo pisemnie, jednak zawsze rekomendujemy odwoływanie się na piśmie – w ten sposób posiadasz swoje udokumentowane stanowisko. W tym celu najlepiej skorzystać z działu reklamacji PZU, który wskazuje skuteczną formę korespondencji: klasyczną lub elektroniczną. Jeśli wysyłasz odwołanie od odszkodowania PZU drogą pocztową, zadbaj o list polecony z potwierdzeniem odbioru. Natomiast w przypadku odwołania od decyzji PZU mailowo poproś o odpowiedź w celu potwierdzenia, że odwołanie zostało otrzymane. Miej kopie tego, co zostało wysłane.

chevron-down