Zadośćuczynienie po śmierci
Bezpłatna konsultacjaUtrata bliskiej osoby, szczególnie w sposób nagły i nieoczekiwany, jest wydarzeniem wywołującym ogromny ból, na które nigdy nie można się przygotować. Jeśli doświadczyłeś takiej straty w związku z wypadkiem komunikacyjnym, masz prawo ubiegać się m.in. o zadośćuczynienie od sprawcy wypadku. Sprawdź, co to jest zadośćuczynienie, od czego zależy jego wysokość i w jaki sposób ubiegać się o zadośćuczynienie za śmierć dziecka, ojca czy brata.
Komu należy się zadośćuczynienie?
O zadośćuczynienie za śmierć mogą ubiegać się osoby, które w wyniku zdarzeń komunikacyjnych utraciły kogoś bliskiego – w tym wypadku to właśnie one zyskują miano poszkodowanych.
Przepisy nie definiują wprost, komu dokładnie należy się zadośćuczynienie – są to osoby najbliższe, pozostające ze zmarłym w ścisłych relacjach. Uprawionymi do składania roszczenia o zadośćuczynienie mogą więc być m.in. współmałżonkowie, rodzice, dzieci, rodzeństwo, dziadkowie czy wnuki, jednak przywilej ten mają także osoby będące ze zmarłym w nieformalnym związku. Warto pamiętać, że pozew o zadośćuczynienie jest zasadny w sytuacji, gdy zmarła osoba nie ponosi wyłącznej winy za spowodowanie wypadku lub gdy nie ukończyła 13 lat. Z roszczeniami można wystąpić także wtedy, gdy zadośćuczynienie zostało już wypłacone lub gdy wcześniej zawarto ugodę z ubezpieczycielem.
O co mogę wnioskować?
Zadośćuczynienie
Zwrot kosztów
Odszkodowanie
Renta
Jakie dokumenty są potrzebne?
Dokument potwierdzający dane osobowe
Dokument kończący postępowanie karne
Akt zgonu
Akt urodzenia klienta – potwierdzenie koligacji rodzinnych
Terminy przedawnień
Jeśli chodzi o zadośćuczynienie, przedawnienie roszczeń z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku następuje 3 lata od daty zdarzenia. Jeżeli do śmierci doszło w wyniku przestępstwa, okres ten wydłuża się do 20 lat.
Jak wygląda proces likwidacji szkody?
1. Kontakt z doradcą
2. Kompletowanie dokumentacji
3. Podpisanie umowy
4. Zgłoszenie szkody
5. Prowadzenie negocjacji
6. Decyzja i wypłata odszkodowania
Dodatkowe informacje
Komu należy się zadośćuczynienie za krzywdę?
O wypłatę zadośćuczynienia po wypadku może się ubiegać niemal każda osoba blisko związana z jego śmiertelną ofiarą, pod warunkiem, że zmarłemu nie przypisano całkowitej winy za zdarzenie. Dzieci mają prawo otrzymać zadośćuczynienie za śmierć matki i ojca, rodzice – za śmierć dzieci, a wnuki – za śmierć dziadków. Pokrewieństwo nie jest jednak najważniejszym warunkiem otrzymania pieniędzy – pod uwagę brana jest siła więzi pomiędzy zmarłym a poszkodowanym, intensywność cierpienia psychicznego, jego długość czy fizyczne skutki. Oznacza to, że o zadośćuczynienia za śmierć mogą ubiegać się także ci, którzy pozostawali ze zmarłymi w nieformalnych związku, np. narzeczeni. Nie jesteś pewien, czy należy Ci się zadośćuczynienie? Nie czekaj i skontaktuj się z nami.
Jak uzyskać zadośćuczynienie z OC sprawcy?
Roszczenia o odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej należy kierować do ubezpieczyciela, w którym sprawca wykupił polisę OC (lub jeśli jej nie wykupił – do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). Postępowanie przed ubezpieczycielem można koordynować samodzielnie lub z udziałem pełnomocnika z naszej firmy. Zadbamy o to, by każde z roszczeń zostało odpowiednio udokumentowane oraz by wypłacono Ci wszystkie należne świadczenia w odpowiedniej wysokości. W razie odmowy wypłaty lub przyznania zbyt niskiego świadczenia złożymy także pozew o zadośćuczynienie i będziemy kontrolować przebieg sprawy w sądzie. Warto wiedzieć, że wywalczone przez nas zadośćuczynienia są najczęściej wyższe niż te, które oferują same ubezpieczalnie.
Kiedy przedawnia się zadośćuczynienie po wypadku?
Zasadniczo przedawnienie roszczeń o zadośćuczynienie następuje po upływie 3 lat od momentu, w którym poszkodowany dowiedział się o zaistnieniu szkody oraz osobie, która ponosi za nią odpowiedzialność. Jeśli natomiast chcesz ubiegać się np. o odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć ojca czy matki, do której doszło w wyniku popełnienia przestępstwa, na wysunięcie roszczeń masz 20 lat od momentu zaistnienia zdarzenia.
Zadośćuczynienie z OC – kto wypaca świadczenie?
Zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej powinno zostać wypłacone przez sprawcę tragicznego zdarzenia. W przypadku zadośćuczynienia po wypadku samochodowym obowiązek ten przejmuje jednak zakład ubezpieczeń, w którym sprawca wykupił obowiązkową polisę OC. Brak ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej powoduje natomiast, że konieczność wypłaty należnych świadczeń spoczywa na Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.
Co to jest zadośćuczynienie – definicja
Co to znaczy zadośćuczynienie? Jest to jedna z form rekompensaty krzywd doznanych w związku ze śmiercią bliskiej osoby, do której doszło z winy osoby trzeciej. Stanowi jednorazowe świadczenie pieniężne, które ma wynagrodzić całe cierpienie związane ze stratą. Ponieważ szkoda ma w tym wypadku charakter niematerialny, wysokość zadośćuczynienia trudno dokładnie obliczyć – jest ona ustalana zawsze indywidualnie, z uwzględnieniem poziomu więzi uczuciowej pomiędzy zmarłym a osobami domagającymi się zadośćuczynienia, intensywności i długotrwałości cierpienia, konsekwencji natury psychicznej, rodzinnej itp.