Odszkodowanie z OC sprawcy

Bezpłatna konsultacja
Odszkodowanie z OC sprawcy

Zostałeś potrącony przez samochód, ucierpiałeś w wypadku jako pasażer, a może w wyniku kolizji śmierć poniosła bliska Ci osoba? W każdej z tych sytuacji należy Ci się odszkodowanie z OC sprawcy – stanowi ono rekompensatę za doznane szkody i wypłacane jest przez firmę ubezpieczeniową, z którą osoba uznana za winną wypadku podpisała umowę. Zastanawiasz się, kiedy i komu należą się odszkodowania z OC sprawcy, jak napisać wniosek i jakie dołączyć do niego dokumenty? Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej!

Odszkodowanie z OC sprawcy

Bezpłatna konsultacja

Sprawdź

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu wysłania zapytania za pośrednictwem formularza kontaktowego. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do danych, ich zmiany i usunięcia. Administratorem danych osobowych jest właściciel strony Strefa Odszkodowań. (wymagane)

  Odszkodowanie z OC sprawcy

  Dodatkowe informacje

  Współwina a odszkodowanie z OC

  Osoba, która została uznana za współwinną lub przyczyniła się do wypadku, również może starać się o odszkodowanie. W takiej sytuacji będzie ono jednak pomniejszone stosownie do stopnia, w jakim współwinny przyczynił się do powstania szkody bądź jej zwiększenia. Im mniejszy stopień przyczynienia się do wypadku, tym większa kwota odszkodowania będzie Ci przysługiwać. Skontaktuj się z naszą firmą, by dowiedzieć się, o jakie świadczenie możesz się ubiegać.

  Ile czeka się na odszkodowanie z OC sprawcy?

  Odzyskiwanie odszkodowań z OC sprawcy przebiega szybciej i sprawniej, jeśli jeszcze przed wszczęciem postępowania likwidacyjnego dostarczysz ubezpieczycielowi wszystkie niezbędne dokumenty. W takiej sytuacji zgodnie z przepisami decyzja o przyznaniu odszkodowania z OC sprawcy wypadku powinna zapaść w ciągu 30-90 dni. Jeśli jednak dokumentacja będzie niepełna, proces leczenia jeszcze się nie zakończył lub ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia i sprawa trafi do sądu, termin ten może się wydłużyć.

  Kiedy przedawnia się odszkodowanie z OC sprawcy?

  W przypadku zdarzenia takiego jak kolizja drogowa odszkodowanie z OC sprawcy można uzyskać nawet po kilku latach od wypadku. Zgodnie z kodeksem cywilnym, na zgłoszenie swoich roszczeń w firmie ubezpieczeniowej masz 3 lata. Jeżeli jednak sprawca kolizji dopuścił się czynu niedozwolonego, przedawnienie roszczeń następuje po 20 latach.

  Jakie dokumenty do odszkodowania z OC sprawcy?

  Odzyskanie odszkodowania z OC sprawcy jest możliwe po udokumentowaniu doznanych krzyw. Jeśli chodzi o odszkodowanie z OC sprawcy, szkoda na osobie powinna zostać poparta dowodami w postaci dokumentacji medycznej, w której znajdzie się opis doznanych obrażeń ciała, zastosowanego leczenia, zabiegów, podawanych leków czy rehabilitacji. Należy także gromadzić wszystkie rachunki i faktury za wykupione lekarstwa czy prywatne wizyty u lekarza. W przypadku szkody majątkowej niezbędny będzie natomiast protokół oględzin samochodu, a także zdjęcia uszkodzeń – wymienione dokumenty należy dołączyć do wniosku o odszkodowanie.

  Jak napisać wniosek o odszkodowanie z OC sprawcy kolizji?

  Odzyskiwanie odszkodowania z OC sprawcy należy rozpocząć od przygotowania i złożenia u ubezpieczyciela wniosku. Powinien on zawierać opis miejsca zdarzenia, samego wypadku, a także doznanych szkód, m.in. obrażeń ciała oraz leczenia. We wniosku warto przedstawić również negatywne konsekwencje, jakie wypadek spowodował w Twoim życiu prywatnym i zawodowym, oraz wskazać, o jakie roszczenia się ubiegasz. Wraz z wnioskiem należy przedstawić też całą dokumentację związaną ze sprawą. Wszystkim możesz zająć się sam, jednak warto skorzystać z pomocy naszej firmy, która przygotuje profesjonalny wniosek za Ciebie i będzie reprezentowała Cię w postępowaniu przed ubezpieczycielem.

  Jak dochodzić odszkodowania z OC sprawcy?

  Odszkodowania z OC przyznawane są po zgłoszeniu zdarzenia do ubezpieczyciela, u którego wykupił polisę sprawca wypadku. Aby się o nie ubiegać, konieczne jest złożenie w danej firmie wniosku oraz dokumentów związanych ze sprawą, a potwierdzających rozmiar szkody. Zdarza się jednak, że samodzielna walka o odszkodowanie z OC sprawcy za uraz psychiczny, uszczerbek na zdrowiu czy śmierć bliskiej osoby kończy się odmową ze strony ubezpieczyciela lub wypłatą zaniżonego świadczenia. Możesz tego uniknąć, powierzając prowadzenie sprawy naszej firmie – zadbamy o to, abyś otrzymał wszystkie należne Ci środki w wysokości adekwatnej do poniesionych szkód.

  Kiedy należy się odszkodowanie z OC sprawcy?

  Odszkodowania z OC sprawcy wypadku przysługują osobom, które w wyniku nagłego zdarzenia doznały uszczerbku na zdrowiu lub straciły bliskie osoby. Odszkodowanie z OC sprawcy dla pasażera przysługuje Ci wtedy, gdy znajdowałeś się w jednym z pojazdów biorących udział w kolizji. Świadczenia należą się także rowerzyście czy pieszemu potrąconemu przez samochód i tym, którzy utracili w wypadku członka rodziny. O odszkodowania z OC sprawcy mogą ubiegać się wszyscy niewinni poszkodowani, nawet wtedy, gdy sprawca zdarzenia nie wykupił polisy OC. Jeśli ucierpiałeś w wypadku, zgłoś się do nas – sprawdzimy, jakie dokładnie świadczenia Ci przysługują.

  Odszkodowanie z OC sprawcy – definicja

  Odszkodowania z OC są świadczeniami przysługującymi poszkodowanym za wyrządzone im szkody – odpowiedzialność za nie ponosi sprawca zdarzenia, w wyniku którego doznałeś krzywdy. Aby jednak każdy, kto ucierpiał w wyniku wypadku, mógł liczyć na stosowaną rekompensatę, wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych mają obowiązek wykupienia polisy OC. Dzięki temu odpowiedzialność za spowodowane przez nich wypadki spada na towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym podpisali umowę. Warto widzieć, że odzyskiwanie odszkodowania z OC sprawcy możliwe jest także wtedy, gdy nie posiada on obowiązkowego OC – świadczenia wypłaca wtedy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.