Dopłaty do odszkodowań

Dopłaty do odszkodowań

Dlaczego warto?

Nie jesteś zadowolony z otrzymanego odszkodowania za kolizję lub wypadek drogowy? Sprawdź, czy należy Ci się dopłata!

  • Bezpłatna weryfikacja: Wyślij nam swój kosztorys do weryfikacji zupełnie za darmo.
  • Szybka realizacja: Nasz zespół ekspertów zweryfikuje Twój kosztorys pod kątem możliwej dopłaty.
  • Sprawdź możliwość dopłaty: Nawet jeśli minęło już kilka miesięcy od zdarzenia (do 3 lat), możesz mieć prawo do dodatkowej dopłaty.
  • Zaufanie i doświadczenie: Setki zadowolonych klientów już skorzystały z naszych usług. Dołącz do nich!

Nie czekaj! Wyślij zapytanie teraz i dowiedz się, czy możliwa jest dopłata.

Bezpłatna weryfikacja kosztorysu

Dopłaty do odszkodowań

Komu należy się dopłata do odszkodowania?

Dopłata do odszkodowania należy się osobie, która w wyniku kolizji, bądź wypadku samochodowego otrzymała nieadekwatne odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Co oznacza, że nie pokrywa ono w pełni faktycznych kosztów naprawy. W takim przypadku warto wiedzieć, że jest możliwość ubiegania się o dopłatę do odszkodowania.

Dopłata ta polega na uzupełnieniu zaniżonej kwoty o dodatkowe środki finansowe, aby pokryć w pełni faktyczne koszty poniesione przez poszkodowanego.

Istnieją różne powody, dla których ubezpieczyciel może zaniżać kwotę odszkodowania. Często dzieje się tak w przypadku, gdy kosztorys naprawy jest zaniżony lub nie uwzględnia dodatkowych kosztów, które wynikają z naprawy pojazdu. W takiej sytuacji można starać się o dopłatę do odszkodowania z OC sprawcy i uzyskać brakujące środki.

Warto zaznaczyć, że o dopłatę do odszkodowania można się starać nawet wtedy, gdy odszkodowanie zostało już wypłacone. Poszkodowani mają na to czas do 3 lat od wydania decyzji przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Dopłaty do odszkodowań

Kiedy należy się dopłata do odszkodowania?

Zaniżona liczba i stawka roboczogodzin

Bardzo często TU zaniżają w wystawianych kosztorysach liczbę i koszt roboczogodzin w porównaniu do realnych stawek i czasu naprawy.

Części zamienne zamiast oryginalnych

W większości przypadków kosztorysy uwzględniają naprawę pojazdu na bazie części zamiennych, a naprawa powinna opierać się na częściach oryginalnych.

Brak ujęcia wszystkich elementów szkody

Zdarza się, że kosztorys naprawy nie uwzględnia wszystkich uszkodzonych elementów pojazdu, które faktycznie wynikają z danej szkody.
Dopłaty do odszkodowań

Jakie dokumenty są potrzebne?

Jesteś osobą, której ubezpieczyciel wystawił zaniżony kosztorys? Aby ubiegać się o odszkodowanie za szkody rzeczowe, konieczne będzie skompletowanie odpowiednich dokumentów. Są nimi:

Kosztorys z Towarzystwa Ubezpieczeniowego

Najważniejszym dokumentem jest kosztorys, który został nam przesłany przez TU na maila lub pocztą.

Faktury, rachunki za naprawę auta

TU często zaniża wartość auta, dlatego jeśli wcześniej auto było naprawiane, to dobrze jest mieć do wglądu faktury i rachunki.
do 3 lat
Dopłaty do odszkodowań

Terminy przedawnień

Termin na uzyskanie dopłaty do odszkodowania z OC sprawcy wynosi 3 lata od daty wydania decyzji przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Po upływie tego czasu, poszkodowany nie będzie miał prawa do uzyskania takiej dopłaty.

Dopłaty do odszkodowań

Jak wygląda proces likwidacji szkody?

Kontakt z doradcą

1. Kontakt z doradcą

Rozmowa z Klientem, wstępna weryfikacja sprawy
Zgłoszenie szkody

2. Kosztorys z TU

Przesłanie przez Klienta kosztorysu, na podstawie którego TU wypłaciło odszkodowanie
Bezpłatna analiza umowy kredytowej

3. Analiza kosztorysu

Niezależni rzeczoznawcy analizują kosztorys Klienta i na tej podstawie wyliczana zostaje dopłata
Informacja zwrotna dla Klienta

4. Informacja zwrotna dla Klienta w 3 dni

Klient w ciągu trzech dni zostaje poinformowany o kwocie dopłaty do kosztorysu
Podpisanie umowy

5. Podpisanie umowy

Klient podpisuje umowę cesji wierzytelności względem TU oraz niezbędne pełnomocnictwa
Decyzja i wypłata odszkodowania

6. Wypłata dla Klienta w ciągu 5 dni

Klient otrzymuje środki na konto w ciągu 5 dni
Dopłaty do odszkodowań

Bezpłatna weryfikacja

SPRAWDŹ
Dopłaty do odszkodowań

Dodatkowe informacje

Po jakim czasie można spodziewać się dopłaty do zaniżonych odszkodowań?

Firmy ubezpieczeniowe mają 30 dni na ustosunkowanie się do Twojej reklamacji odszkodowania. Jeśli w tym czasie nie otrzymasz pisemnej odpowiedzi, przyjmuje się, że ubezpieczyciel pozytywnie rozpatrzył odwołanie i należy Ci się dopłata do odszkodowania w takiej kwocie, o jaką wnioskujesz.

Dlaczego warto skorzystać z dopłat do odszkodowania?

Czy wiesz, że zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy to niemal standard w tej branży? Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe zaniżyło kosztorys Twojej szkody, dopłata do odszkodowania OC po prostu Ci się należy. Nie musisz obawiać się, że proces reklamacji dostarczy Ci dodatkowego stresu. Możesz podjąć współpracę ze Strefą Odszkodowań. Nasi specjaliści ułatwią Ci uzyskanie dopłaty do zaniżonego odszkodowania. Pomożemy Ci przygotować wiarygodne odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Wnikliwie zapoznamy się z Twoją sprawą i wskażemy niezbędne faktury i rachunki za naprawę auta, które będą Ci potrzebne do dokumentacji. Porównamy je z kosztorysem z TU i obliczymy dla Ciebie, jaka dopłata do odszkodowania z OC sprawcy Cię obowiązuje. Informację zwrotną na ten temat otrzymasz w ciągu 3 dni. Po podpisaniu cesji wierzytelności i naszego pełnomocnictwa szybko uzyskasz także środki na swoje konto.

Na co zwrócić uwagę w kosztorysie?

Żeby dopłata do odszkodowania z OC sprawcy była satysfakcjonująca dla osoby poszkodowanej, należy wziąć pod lupę kosztorys z towarzystwa ubezpieczeniowego. Wycena naprawy samochodu musi być zgodna z aktualnymi cenami części oraz usług na lokalnym rynku. Warto zweryfikować jego zawartość, w szczególności:

  • Wartość samochodu – w przypadku szkody całkowitej towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej zaniżają wycenę pojazdu przed wypadkiem. Pamiętaj, że to niezależny rzeczoznawca powinien zadecydować, czy na skutek wypadku wystąpiła szkoda częściowa, czy całkowita. Często jednak są do tego oddelegowywani rzeczoznawczy współpracujący z ubezpieczalnią. W obu przypadkach możesz jednak spotkać się z zaniżonym odszkodowaniem.
  • Rodzaj części – w tej kwestii również często pojawiają się nieścisłości. Ubezpieczalnia zwykle sugeruje naprawę zamiast wymiany i części zamienne zamiast oryginalnych. Nie ma do tego prawa, jeśli auto przed wypadkiem pracowało na częściach od producenta. Nierzadko zaniżane są również kwoty części i usług ich wymiany, których nie sposób uświadczyć w warsztatach samochodowych.
  • Wzmianki o amortyzacji – niektórzy ubezpieczyciele bazują na niewiedzy swoich klientów i zaniżają wartość części pojazdu ze względu na ich stan zużycia. Ta praktyka jest już nielegalna.

Warto mieć na uwadze, że dopłata do odszkodowania OC może uwzględniać także inne zniszczone podczas wypadku mienie osoby poszkodowanej. Dopłata do odszkodowania z OC sprawcy uwzględnia zatem choćby sprzęt elektroniczny przewożony w pojeździe (smartfon, laptop czy tablet), a nawet odzież.

Ile wynosi dopłata do odszkodowania komunikacyjnego?

W kwestii takiej jak dopłaty do odszkodowań OC nie ma jednej, z góry określonej kwoty, jaka obowiązuje. Dopłaty do odszkodowań mają różną wartość adekwatną do rozmiaru szkody. Dopłata do szkody OC zależy od skali nieprawidłowości kosztorysu wystawionego przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Dopłaty do odszkodowań OC mogą wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Warto mieć na uwadze, że wysokość dopłaty zależy w głównej mierze od wiedzy i doświadczenia osoby analizującej kosztorys. Niezależny rzeczoznawca wykwalifikowany pod kątem ubezpieczeń OC zna doskonale wszelakie wybiegi stosowane przez firmy ubezpieczeniowe. Z tego powodu warto współpracować z taką osobą, niż działać w pojedynkę.

Dopłata do odszkodowania OC a szkoda osobowa

Możesz wnioskować o dopłatę do odszkodowania w wielu przypadkach, także wtedy, gdy kosztorys przedstawiony przez towarzystwo ubezpieczeniowe nie uwzględnia doznanych przez Ciebie szkód osobowych. Dotyczą one między innymi uszczerbku na zdrowiu, ale również utraty życia (wówczas środki w formie zadośćuczynienia finansowego otrzymują bliscy ofiar śmiertelnych).

Kto może starać się o dopłatę do odszkodowania z OC?

Dopłata do odszkodowania OC może przysługiwać każdemu poszkodowanemu, który jest zdania, że uzyskał zbyt niskie odszkodowanie. Wystarczy że udowodni się, że dopłata do szkody OC jest zasadna. W tym celu należy odpowiednio uargumentować swoje stanowisko i przedstawić niezbędną dokumentację, na przykład numer polisy OC, oświadczenie spisane na miejscu zdarzenia, opis jego okoliczności oraz dokumentację fotograficzną. Dopłaty do odszkodowań wymagają skrupulatnej analizy kosztorysu z towarzystwa ubezpieczeniowego. Trzeba wskazać w nim nieścisłości i celowe zaniżenia kosztów. Warto mieć na uwadze, że dopłaty do zaniżonych odszkodowań obowiązują także osoby, które dawno otrzymały już środki na swoje konto. Masz aż 3 lata od decyzji ubezpieczyciela, by w formie pisemnej złożyć reklamację przyznanego odszkodowania. Wielu poszkodowanych nie ma o tym pojęcia, co wykorzystują towarzystwa ubezpieczeniowe, jak najszybciej wypłacając środki.

Dopłata do odszkodowania – na czym polega?

Odszkodowanie powypadkowe nie pozwala Ci na zakup auta tej samej klasy lub uniemożliwia naprawę pojazdu? A może ubezpieczyciel nie uwzględnił Twojego uszczerbku na zdrowiu lub zadośćuczynienia? Niestety, zaniżanie kwot odszkodowań to popularna praktyka. Jednak opłacając składki, zasługujesz na rzetelne wywiązywanie się z umowy przez ubezpieczyciela. W momencie otrzymania niesatysfakcjonującej kwoty odszkodowania nie pozostajesz bez wyjścia. Możesz złożyć reklamację i domagać się dopłaty do odszkodowania z OC sprawcy. Nie przyzwalaj na nieuczciwe praktyki firm ubezpieczeniowych – dopłaty do odszkodowań OC są możliwe dla każdego poszkodowanego. Razem ze Strefą Odszkodowań możesz wyegzekwować dopłatę do zaniżonego odszkodowania, która pomoże Ci w pełni pokryć wszelkie zaistniałe szkody. Dopłata do szkody OC to nasza specjalność – z nami zawsze uzyskasz należne Ci środki.

Szkoda częściowa – co dalej?

Szkody częściowe można rozliczyć na różne sposoby. Ubezpieczyciel może pokryć realne koszty naprawy lub wypłacić odszkodowanie na postawie wykonanego przez siebie kosztorysu uwzględniającego ceny na lokalnym rynku. W pierwszym wypadku masz dodatkowo do wyboru dwie opcje – naprawę auta w systemie bezgotówkowym w jednym z warsztatów współpracujących z firmą ubezpieczeniową albo samodzielne rozliczenie z ubezpieczycielem na podstawie zgromadzonych paragonów i faktur za części, usługi mechaników itp.

Szkoda całkowita – co dalej?

O wystąpieniu szkody całkowitej auta decyduje najczęściej rzeczoznawca. Następnym etapem jest jej kalkulacja i wycena. Odszkodowanie wylicza się wtedy jako różnicę pomiędzy wartością rynkową samochodu, jaką miał przed szkodą, a wartością samochodu w stanie uszkodzonym. Jeśli zaakceptujesz wysokość wyliczonego odszkodowania, środki finansowe otrzymasz na konto prawdopodobnie w ciągu kilku dni.

Szkoda częściowa a szkoda całkowita

Oględziny rzeczoznawcy pozwalają rzetelnie ocenić rozmiar szkody i zakwalifikować ją jako szkodę częściową lub całkowitą. W pierwszym wypadku uszkodzenia pojazdu uznaje się za opłacalne w naprawie – oznacza to, że jej koszt będzie niższy niż wartość rynkowa samochodu. Szkoda całkowita auta ma natomiast miejsce wtedy, gdy koszty przewidywanych napraw wyniosą więcej niż wart jest pojazd w dniu wystąpienia szkody.