W jaki sposób zachować się po wypadku?

W jaki sposób zachować się po wypadku?

Każdego dnia w naszym kraju dochodzi do wielu wypadków na drodze, na skutek których setki osób zostaje rannych, a dziesiątki – giną. Jeżeli jesteś ofiarą takiego zdarzenia, należy Ci się odpowiednie odszkodowanie komunikacyjne. Jakie świadczenia przysługują poszkodowanym osobom i w jaki sposób można je uzyskać?

Wypadek – i co dalej?

W sytuacji, gdy zdarzy Ci się wypadek, przede wszystkim zadbaj o stosowne zabezpieczenie jego miejsca, wezwanie odpowiednich służb oraz udzielenie pomocy rannym. Jeśli także i Ty ucierpiałeś w zdarzeniu, a Twój stan zdrowia na to pozwala – pamiętaj o zanotowaniu danych personalnych sprawcy. Niezbędne będzie jego imię i nazwisko wraz z PESELem, numer rejestracyjny i marka pojazdu, a także numer polisy OC tej osoby. W momencie, gdy Twój uraz jest bardzo poważny, spisaniem tych danych zajmie się policja. Są one konieczne, by uzyskać zadośćuczynienie od sprawcy wypadku – niezależnie, czy ucierpisz Ty lub członkowie Twojej rodziny, czy też zdarzenie zakończy się śmiercią najbliższych Tobie osób.

Rekompensata za poniesione urazy i straty

Jeśli jesteś ofiarą wypadku spowodowanego przez innego uczestnika ruchu, należy Ci się stosowne odszkodowanie. Obejmuje ono świadczenia finansowe w formie rekompensaty za wszelkie obrażenia ciała, ból i cierpienie, a także urazy psychiczne. Ponadto sprawca będzie zobowiązany do zadośćuczynienia finansowego w postaci zwrotu kosztów leczenia, utraconych w wyniku wypadku dochodów, pokrycia niezbędnych dojazdów, a także zniszczenia mienia. W skrajnych przypadkach – gdy doszło do trwałego wykluczenia z pracy zawodowej – można domagać się również renty. Nie ma tutaj znaczenia fakt, czy podróżowałeś autem uczestniczącym w zdarzeniu, czy też szedłeś pieszo lub jechałeś rowerem i zostałeś potrącony przez inny pojazd.

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu czy zniszczenie mienia może być wypłacone każdej osobie poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym. Prócz zgłoszenia ubezpieczycielowi szkody na mieniu, która zostanie pokryta z OC sprawcy, można domagać się również zadośćuczynienia za pozostałe starty poniesione w związku z wypadkiem. W tym celu warto starannie gromadzić wszelkie dokumenty, takie jak rachunki za leki czy rehabilitację, potwierdzenia z wizyt i pobytu w szpitalu czy diagnozy i orzeczenia lekarskie. Obowiązkiem firmy ubezpieczeniowej sprawcy jest analiza tych dokumentów, a w konsekwencji – podjęcie decyzji o ewentualnej wypłacie odszkodowania. Jeśli obawiasz się, że ubezpieczyciel odmówi świadczenia lub zaniży jego wysokość, poproś o wsparcie profesjonalną firmę, która pomoże w uzyskaniu należnego świadczenia.

Jako osoba poszkodowana w wypadku, zawsze masz prawo domagać się zadośćuczynienia za poniesione szkody. Obejmuje ono nie tylko straty materialne, lecz także uszkodzenie ciała i związane z nim koszty leczenia. Otrzymane od sprawcy wypadku pieniądze pomogą Ci pokryć bieżące potrzeby oraz powrócić do normalnej sprawności. Pamiętaj, że jako ofiara czyjegoś błędu – nie musisz płacić za niego z własnej kieszeni.

Zamów rozmowę

Potrzebujesz pomocy przy odszkodowaniu? Skontaktuj się z nami!

Zamów rozmowę