Wypadek w gospodarstwie rolnym
Praca w gospodarstwie wiąże się z ryzykiem rozmaitych wypadków, do których może dojść zarówno podczas obsługi maszyn, jak i zbiorów, pracy na wysokości czy kontaktu ze zwierzętami. Na szczęście obowiązkowe OC rolników powoduje, że osoby, które w czasie pracy w gospodarstwie ucierpią na skutek nieprzewidzianych, nagłych zdarzeń, mogą liczyć na odszkodowanie. Jeśli Tobie lub bliskiej Ci osobie przydarzył się wypadek przy pracy w gospodarstwie rolnym, sprawdź, w jaki sposób możemy Ci pomóc.
Bezpłatna konsultacja
Komu należy się odszkodowanie?
O odszkodowanie za wypadek w rolnictwie mogą ubiegać się osoby, które w związku z pracą doznały krzywdy. Świadczenie przysługuje więc nie tylko samemu rolnikowi – właścicielowi gospodarstwa – ale również osobom, które pozostają z nim we wspólnym gospodarstwie domowym, osobom zatrudnionym w gospodarstwie, a także przebywającym na jego terenie.
Można się o nie starać nawet wtedy, gdy rolnik nie wykupił obowiązkowego ubezpieczenia – wtedy roszczenia kieruje się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który przejmuje odpowiedzialność za szkodę. Trzeba również pamiętać, że polisa OC rolników nie obejmuje ochroną zdarzeń, do których doszło z winy samego poszkodowanego, np. w wyniku jego rażącego niedbalstwa, stanu nietrzeźwości czy celowego działania. Poszkodowany rolnik może też ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z KRUS-u – podobnie członkowie jego rodziny, jeśli wypadek okazał się śmiertelny.
O co mogę wnioskować?
Zwrot kosztów
Odszkodowanie
Zadośćuczynienie
Renta
Jakie dokumenty są potrzebne?
Protokół powypadkowy
Oświadczenia świadków zdarzenia
Dokumentacja medyczna
Polisa OC sprawcy
Terminy przedawnień
Roszczenia z tytułu wypadków w rolnictwie przedawniają się po upływie 3 lat od daty zdarzenia. Jeżeli jednak sprawca wypadku został uznany za winnego przestępstwa, okres ten wydłuża się do 20 lat.
Jak wygląda proces likwidacji szkody?
1. Kontakt z doradcą
2. Kompletowanie dokumentacji
3. Podpisanie umowy
4. Zgłoszenie szkody
5. Prowadzenie negocjacji
6. Decyzja i wypłata odszkodowania
Dodatkowe informacje
Jak uzyskać odszkodowanie z OC rolnika?
Kiedy przedawniają się wypadki w rolnictwie?
Kto może starać się o odszkodowanie za wypadek w gospodarstwie rolnym?
Jakie odszkodowanie za wypadek w gospodarstwie rolnym?
Wysokość świadczeń przyznawanych za wypadki w rolnictwie jest kwestią indywidualną. Wiele zależy od stopnia doznanego uszczerbku na zdrowiu, który określany jest procentowo, a także od negatywnych konsekwencji, jakie spowodował wypadek w życiu osoby poszkodowanej lub jej najbliższych. Warto wiedzieć, że zakłady ubezpieczeniowe często zaniżają kwotę wypłacanego odszkodowania – pomoc pełnomocnika pozwoli Ci uniknąć takiej sytuacji i uzyskać świadczenia adekwatne do poniesionych szkód oraz cierpienia. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się, o jaką sumę ubezpieczenia możesz wnioskować.