Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu
Potrąciło Cię auto, gdy przechodziłeś przez jezdnię lub jechałeś na rowerze? A może ucierpiałeś w wypadku samochodowym jako kierowca lub pasażer? W takiej sytuacji możesz domagać się odszkodowania za doznany uszczerbek na zdrowiu. Zdarza się jednak, że samodzielne postępowanie przed ubezpieczycielem kończy się zaniżonym uszczerbkiem na zdrowiu. Jeśli natomiast powierzysz sprawę specjalistom, zyskasz pewność, że przyznane Ci świadczenie będę uczciwe i maksymalne. Dowiedz się więcej!
Bezpłatna konsultacja
Komu należy się odszkodowanie?
Wypadki komunikacyjne prowadzą nie tylko do szkód rzeczowych, ale również do szkód na osobach. Poszkodowani zostają w nich zarówno sami kierowcy, jak i ich pasażerowie, rowerzyści czy przechodnie.
Niestety obrażenia po wypadku samochodowym mogą być poważne i powodować trwały uszczerbek na zdrowiu lub rozstrój zdrowia. W takiej sytuacji jako osoba poszkodowana masz prawo ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia, nawet jeśli okaże się, że nie wykupił on obowiązkowej polisy lub zbiegł z miejsca wypadku i nie został odnaleziony – wtedy likwidacją szkody zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Co więcej, świadczenie za trwały uszczerbek może przysługiwać Ci także wtedy, gdy uznano Cię za współwinnego wypadku. Wartość odszkodowania zostanie wtedy pomniejszona.
O co mogę wnioskować?
Odszkodowanie
Zadośćuczynienie
Renta
Jakie dokumenty są potrzebne?
Dokument stwierdzający sprawcę wypadku
Oświadczenie potwierdzające dane osobowe
Dokumentacja medyczna
Inne dokumenty związane z wypadkiem
Terminy przedawnień
Zaistniałą szkodę należy zgłosić do ubezpieczyciela jak najszybciej, jednak zgodnie z kodeksem cywilnym poszkodowany ma na to 3 lata od momentu, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie. Po upływie tego terminu sprawa ulega przedawnieniu.