Odszkodowanie za błąd medyczny
Jeśli na skutek zaniedbania lub zaniechania personelu medycznego doznałeś uszkodzenia ciała albo rozstroju zdrowia, masz prawo ubiegać się o wypłatę odszkodowania za błędy medyczne. Roszczenie o odszkodowanie od szpitala za błąd lekarski trzeba zgłosić firmie ubezpieczeniowej, w której placówka wykupiła polisę OC. Postępowanie w tego typu sprawach często jest trudne, dlatego w walce o należne świadczenia warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów. Dowiedz się więcej!
Bezpłatna konsultacja
Komu należy się odszkodowanie?
Odszkodowania medyczne przysługują w kilku sytuacjach. Masz prawo wystąpić o nie jako pacjent, który doznał szkody na zdrowiu w wyniku lekkomyślnego czy niezgodnego z powszechnie uznanym stanem wiedzy medycznej postępowania personelu medycznego.
Może dojść do tego np. na skutek postawienia złej diagnozy, wdrożenia niewłaściwej terapii, zaniechania badań diagnostycznych, powikłań pooperacyjnych czy nieodpowiedniej opieki. Ponadto odszkodowania za błędy lekarskie należą się również osobom, które na skutek popełnionych błędów medycznych utraciły bliskich. Co bardzo ważne, o świadczenia można starać się zarówno w sytuacji, gdy do zaniedbań doszło w publicznym szpitalu, jak i wtedy, gdy miały miejsce w placówce lub gabinecie prywatnym.
O co mogę wnioskować?
Odszkodowanie
Zadośćuczynienie
Renta
Jakie dokumenty są potrzebne?
Wyrok sądu
Dokumentacja medyczna
Opinie lekarskie
Decyzje i pisma
Terminy przedawnień
Przedawnienie roszczeń z tytułu błędów medycznych wynosi 3 lata. Termin ten liczony jest jednak od momentu, w którym poszkodowany dowiedział się o zaistnieniu szkody, a nie od dnia, w którym popełniono błędy lekarskie.