Złamane żebro - odszkodowanie. Sprawdź kiedy Ci przysługuje

Złamane żebro - odszkodowanie. Sprawdź kiedy Ci przysługuje.

Żebra to bardzo ważny element ludzkiego ciała, który pełni szereg istotnych dla niego zadań – chroni narządy wewnętrzne przed urazami mechanicznymi i odgrywa rolę w procesie oddychania. Złamanie żebra to więc poważny problem, którego nie wolno bagatelizować. Występuje najczęściej na skutek bezpośredniego urazu klatki piersiowej, w wyniku wypadku komunikacyjnego, przygniecenia, zmiażdżenia, silnego uderzenia lub upadku z dużej wysokości. Niekiedy można mieć do czynienia też ze złamaniami zmęczeniowymi. Dotyczą one przede wszystkim osób pracujących fizycznie i uprawiających sport. Jakie są objawy złamanych żeber? Jakie odszkodowanie za złamanie żebra można dostać? Jaki jest czas leczenia złamanego żebra? Ile trwa rehabilitacja złamanych żeber? Czy można dostać odszkodowanie za stłuczenie żeber? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć artykuł.

Złamane żebro – objawy

Zanim odpowie się na pytanie, jak leczyć złamane żebro, należy się upewnić, że ma się faktycznie do czynienia ze złamaniem, czy np. stłuczonym żebrem. Można jednak też starać się o odszkodowanie za stłuczenie żeber. Typowe symptomy złamania żebra to ból w miejscu złamania, ból nasilający się podczas oddychania (przede wszystkim przy wdechu), nienaturalna ruchliwość tego elementu, duszność, problemy z oddychaniem oraz skłonność do kaszlu. Złamanie polega na pęknięciu jednego lub kilku żeber. Pęknięte żebra przyczyniają się do różnych powikłań. W skrajnych przypadkach uszkodzone mogą zostać płuca, wątroba, naczynia tętnicze i serce. Warto więc starać się o odszkodowanie za złamane żebro.

Jak leczyć złamane żebro?

By dowiedzieć się, jak leczyć złamane żebro, należy oczywiście udać się do lekarza. Przeprowadzi on wywiad, dokona badania manualnego klatki piersiowej i zleci badanie RTG, które umożliwi stwierdzenie, ile żeber zostało uszkodzonych oraz czy doszło do powikłań. Chory z pękniętym żebrem bez dodatkowych powikłań powinien przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwkaszlowe oraz nosić opaskę elastyczną w okolicach złamania. Czas leczenia złamanego żebra może wynosić od 3 do 6 tygodni, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Jeśli ma się do czynienia z dodatkowymi urazami w klatce, chory musi zostać poddany leczeniu operacyjnemu. Rehabilitacja złamanego żebra stanowi kontynuację leczenia. Powinna ona być prowadzona pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Podczas rehabilitacji stosuje się fizykoterapię, szczególnie pole magnetyczne oraz laseroterapię, czyli zabiegi regenerujące i przyspieszające zrastanie się kości. Ćwiczenia lecznicze mogą być stosowane dopiero po zrośnięciu się uszkodzonych żeber. Konieczne są przede wszystkim ćwiczenia oddechowe, które mają na celu przypomnienie choremu prawidłowego sposobu oddychania, a także poprawę wydolności mięśni oddechowych klatki piersiowej. Wykonywane są też ćwiczenia rozciągające przyczyniające się do przywrócenia elastyczności oraz sprężystości mięśni okolicy klatki piersiowej, talii i obręczy barkowej.

Jakie odszkodowanie za złamanie żebra można otrzymać?

Podstawą prawną dochodzenia odszkodowań za złamane żebro mogą być ogólne przepisy prawa cywilnego, a także umowa ubezpieczenia zawarta przez osobę poszkodowaną z ubezpieczycielem. Osoba poszkodowana może starać się o uzyskanie kilku rodzajów świadczeń, w tym zwrotu kosztów za leczenie i związane z nim wydatki, do których zalicza się m.in. koszty pobytu w szpitalu, koszty dojazdów na zabiegi medyczne, wydatki związane z rehabilitacją i zakupem specjalistycznego sprzętu, koszty opieki i pielęgnacji nad poszkodowanym przez osoby trzecie. Możliwe jest też staranie się o zapłatę z góry za koszty związane z leczeniem. Poszkodowany może złożyć stosowny wniosek, jeśli zaszła konieczność udzielenia natychmiastowej pomocy medycznej, za którą trzeba było zapłacić. Ostatni z podstawowych typów świadczeń to zwrot utraconych dochodów za okres, w którym wystąpiła niezdolność do pracy bądź prowadzenia działalności gospodarczej. Wymienione świadczenia są jednorazowe, natomiast chory może ubiegać się też o różne rodzaje renty, takie jak renta z tytułu niezdolności do pracy, z tytułu zmniejszenia się widoków powodzenia na przyszłość oraz z uwagi na zwiększone potrzeby życiowe.

Co jest potrzebne do uzyskania odszkodowania za złamane żebro?

By mieć szansę na otrzymanie odszkodowania za złamane żebro, należy okazać wymagane dokumenty i materiały, które muszą zostać dostarczone wraz ze stosownym wnioskiem do Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Najlepiej jest dołączyć jak największą ilość materiałów dotyczących leczenia. Za takie materiały uznaje się m.in. opinie lekarzy i specjalistów, rachunki i faktury potwierdzające koszty poniesione w wyniku wystąpienia urazu, wyniki badań, historię choroby, karty informacyjne z oddziałów ratunkowych, wypisy, skierowania, zdjęcia urazów, a także opinię psychologa lub psychiatry w sytuacji, w której poszkodowany chce się starać o zadośćuczynienie.
Osoby, które poszukują informacji na temat odszkodowań za złamane żebra, mogą być też zainteresowane usługami takimi jak odszkodowania komunikacyjne z OC sprawcy oraz odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu z OC sprawcy.

Zamów rozmowę

Chcesz uzyskać odszkodowanie? Skontaktuj się z nami!

Zamów rozmowę