Zadośćuczynienie (odszkodowanie) po śmierci ojca

Zadośćuczynienie (odszkodowanie) po śmierci ojca

Śmierć ojca w wypadku to zazwyczaj nie tylko tragedia na płaszczyźnie psychologicznej, ale także utrata osoby dbającej o dostatek materialny rodziny. Rodzic jest przeważnie głównym źródłem dochodów gospodarstwa domowego, którego członkowie, rozbici emocjonalnie po stracie, muszą także martwić się o swoją przyszłość finansową. Czymś, co może nieco pomóc w tej dramatycznej sytuacji, jest zadośćuczynienie za śmierć ojca. Świadczenie, które można otrzymać w takiej chwili, zapewni wsparcie w najtrudniejszym okresie po stracie bliskiej osoby, a w niektórych przypadkach pomoże również długofalowo.

Kto może ubiegać się o zadośćuczynienie?

Odszkodowanie po śmierci może dostać właściwie każdy, dla której zmarły był osobą bliską. Przepisy prawa nie określają wprost, kogo można zaliczyć do tego grona, jednak ogólna definicja mówi, że są to ludzie, którzy żyli w ścisłych relacjach ze zmarłym. Z tego względu dzieci są oczywiście uprawnione, by ubiegać się o odszkodowanie po śmierci ojca. Jedynym warunkiem skorzystania z zadośćuczynienia jest brak wyłącznej winy za spowodowanie śmiertelnego wypadku lub nieukończenie 13 roku życia. Nawet jeśli odszkodowanie za śmierć rodzica zostało już wypłacone, wciąż można zgłaszać swoje roszczenia.

Jakiego rodzaju zadośćuczynienie za śmierć ojca można otrzymać po śmierci bliskiej osoby?

Odszkodowanie po śmierci ojca może przybrać kilka różnych form w zależności od zaistniałych czynników indywidualnych. Z pewnością w każdej sytuacji można ubiegać się o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego za doznane cierpienie związane z utratą bliskiej osoby. Do tego standardową formą zadośćuczynienia jest zwrot kosztów poniesionych z powodu organizacji pogrzebu i wykonania nagrobka. Oprócz tego istnieją jeszcze dwie możliwości świadczenia, związane ściśle z uszczerbkiem na finansach po śmierci ojca. Pierwszą z nich jest jednorazowe odszkodowanie za śmierć rodzica, wypłacane w związku z pogorszeniem sytuacji materialnej dziecka. Drugą jest natomiast renta, dostarczana regularnie z tytułu utraty stałego dochodu, zapewnianego przez zmarłego.

W jaki sposób uzyskać odszkodowanie po śmierci rodzica i jakie dokumenty będą potrzebne?

Zadośćuczynienie za śmierć to zagadnienie z pozoru proste, jednak w praktyce okazuje się dużo bardziej złożone niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Zdecydowanie warto skorzystać z usług profesjonalnego doradcy, który pomoże zweryfikować sprawę i określić odpowiednią strategię oraz możliwości pozyskania świadczeń. Do tego biuro wykaże, jaka dokładnie dokumentacja będzie potrzebna, by cały proces przebiegał jak najszybciej. Zazwyczaj trzeba zaopatrzyć się w dokument potwierdzający dane osobowe, dokument kończący postępowanie karne, akt zgonu i akt urodzenia, potwierdzający pokrewieństwo względem zmarłego. Wykwalifikowany doradca pomoże również w negocjacjach i analizie decyzji otrzymanej z Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Na końcu procesu odszkodowanie po śmierci rodzica zostanie wypłacone na podany numer konta bankowego klienta biura.

Zamów rozmowę

Chcesz uzyskać zadośćuczynienie po śmierci? Skontaktuj się z nami!

Zamów rozmowę