Utrata wartości handlowej pojazdu

Utrata wartości handlowej pojazdu

Wypadek samochodowy to zawsze bardzo przykra sprawa. Nawet jeśli nie wiąże się on z żadnymi obrażeniami ciała pasażerów, to jednak najczęściej konieczna jest naprawa samochodu. Co więcej, często taki samochód traci już na swojej wartości handlowej. Co to jest utrata wartości handlowej pojazdu? W jaki sposób można się tutaj ubiegać o odszkodowanie po wypadku? Jak i przez kogo jest ono wypłacane?

Utrata wartości handlowej po szkodzie — najważniejsze informacje.

Czym jest wartość handlowa? Przykład - jesteśmy w posiadaniu pięcioletniej Skody. Jeździmy nią od dwóch lat, nie miała nigdy żadnego wypadku, eksploatowana była w zasadzie tylko w terenie miejskim i to dość rzadko, bo był to samochód zapasowy. W związku z tym można go sprzedać za całkiem dobrą cenę – wartość handlowa tego samochodu może wynosić załóżmy 15 tysięcy złotych. Jeśli natomiast będziemy mieli tym samochodem kolizję, nawet nie ze swojej winy, auto nawet po profesjonalnej odbudowie nie będzie miało już takiej samej wartości handlowej, ponieważ jest to samochód po stłuczce – uzyskać za niego możemy przykładowo 11 tysięcy.

Odszkodowanie po wypadku

Po wypadku, my jako osoba poszkodowana, możemy od TU starać się o odszkodowanie. Może to być odszkodowanie za uszkodzony pojazd, zwrot kosztów jego naprawy, zadośćuczynienie za straty psychiczne i właśnie odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu.

Co ma wpływ na utratę wartości handlowej pojazdu?

Na utratę wartości wpływa wiele czynników, w tym m.in. rocznik auta, choć wielu ekspertów mówi o tym, że w żadnym wypadku nie powinien to być jedyny czynnik, ani nie może też być najważniejszy. Ważny jest także model samochodu, jego stan techniczny przed wypadkiem, naprawy, które wcześniej się odbywały, to, w jaki sposób eksploatujemy pojazd, czy wcześniej były już jakieś kolizje. Istotne jest także to, jaka szkoda powstała w momencie tego wypadku itp.

Niestety, często okazuje się, że realną szansę na wypłatę odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu, mają tak naprawdę tylko i wyłącznie samochody, które przed wypadkiem nie miały żadnych kolizji, były w dobrym stanie technicznym i miały co najwyżej 6 lat.

Jak udowodnić utratę wartości handlowej pojazdu?

Bardzo istotne w takiej sytuacji jest to, aby zebrać jak najwięcej dokumentów, które poświadczają, że wartość samochodu jest naprawdę obniżona. Może tu być przydatny kosztorys wszystkich szkód, opinie mechaników, z serwisów, itp.

Oczywiście, w wielu przypadkach warto zainwestować w profesjonalną ocenę rzeczoznawcy, jednak musimy wtedy mieć świadomość poniesienia dodatkowych kosztów.

Zamów rozmowę

Chcesz uzyskać dopłatę do kosztorysu? Skontaktuj się z nami!

Zamów rozmowę