Odszkodowanie z Autocasco, jak uzyskać?

Odszkodowanie z Autocasco, jak uzyskać?

Każdy właściciel pojazdu wie, że niestety „wypadki chodzą po ludziach”

Możemy jeździć bardzo ostrożnie, a i tak może dojść do nieprzewidywalnego zdarzenia - potrącimy zwierzę albo sami zarysujemy samochód. Zdecydowanie warto się wcześniej zabezpieczyć przed takimi zdarzeniami, aby chociaż nie płacić niepotrzebnie wysokich sum za naprawę własnego samochodu. Czym się różni odszkodowanie z OC i AC?

Odszkodowanie z OC i AC

Czym tak właściwie różni się OC od AC? Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Z ubezpieczenia OC wypłacane są odszkodowania poszkodowanym. Przykładowo, jeśli uderzy w nas samochód, który przejedzie na czerwonym świetle, możemy się ubiegać o odszkodowanie z jego OC. Podobnie będzie wtedy, jeśli my wyjeżdżając z podporządkowanej, zderzymy się z innym użytkownikiem drogi – wtedy odszkodowanie dla niego pokrywane jest z naszego OC. Odszkodowanie z AC z kolei wiąże się z wypłatą odszkodowania dla nas. Kiedy dokładnie można się o nie ubiegać?

Odszkodowanie z AC może być wypłacone w przypadku szkody, która powstała, jeśli nie znamy sprawcy. Przykładem może być staranie się o odszkodowanie w przypadku zarysowania samochodu pod blokiem przez nieznajomego sprawcę. Warto również zaznaczyć, że odszkodowanie z polisy AC będzie również obowiązywało w przypadku, kiedy to my jesteśmy sprawcami. Wtedy z takiej polisy mamy możliwość naprawy naszego pojazdu. Polisa AC przydaje się również w przypadku skradzenia pojazdu.

Odszkodowanie AC a zniżki

Wiele się mówi o różnego rodzaju zniżkach w ubezpieczeniu AC. Zniżka polega przede wszystkim na tym, że jeśli dany kierowca jeździ bez szkód i nie wypłaca odszkodowania z tego ubezpieczenia, to przysługują mu pewne zniżki. Zawsze trzeba oszacować, czy opłaca się zgłaszać szkodę do AC, bo w ten sposób tracimy zniżki. Czasami nie warto zgłaszać do TU drobnego zarysowania czy drobnej, parkingowej stłuczki. Taką naprawę możemy ją pokryć z własnej kieszeni.

Jak uzyskać odszkodowanie z AC?

Na początek najważniejsze jest zgłoszenie szkody. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na terminy. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych wymaga, aby kradzież auta zgłosić w ciągu jednej doby. My zaś zaaferowani policją, stratą, problemami z dojazdem do pracy, często robimy to dopiero kolejnego dnia. Generalnie zatem warto przyjąć zasadę, że szkodę zgłaszamy od razu.

Następnie przychodzi czas na wycenienie szkody. Aby wycenić szkodę, odwiedzi nas na pewno rzeczoznawca, który wyceni szkody. Później nie pozostaje nam nic innego jak cierpliwie czekać na decyzję ubezpieczyciela w sprawie wysokości odszkodowania.
Oczywiście, zawsze można się odwoływać od decyzji TU w sprawie wypłaty odszkodowania i oczywiście warto to robić.

Zamów rozmowę

Chcesz uzyskać odszkodowanie? Skontaktuj się z nami!

Zamów rozmowę