Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku za granicą?

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku za granicą?

XXI wiek to czas, w którym coraz chętniej odwiedzamy przeróżne zagraniczne kraje. Coraz chętniej także podejmujemy się wypraw samochodowych do różnych krajów Europy Jak wygląda jednak sprawa z ubezpieczeniem? Co zrobić, jeśli zdarzy nam się wypadek? Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek za granicą? O co należy zadbać?

Wypadki za granicą

Zanim przejdziemy do kwestii tego, jak uzyskać odszkodowanie za granicą, warto powiedzieć kilka słów na temat tego, gdzie w ogóle najczęściej wydarzają się różnego rodzaju wypadki. Otóż w niechlubnej czołówce w Europie znajduje się Chorwacja czy Bułgaria – kraje, do których często podróżujemy. Zdecydowanie zatem warto wiedzieć, co robić w razie wypadku, w jaki sposób można uzyskać odszkodowanie.

Unia Europejska – znaczne udogodnienie

Zacznijmy od rzeczy najbardziej podstawowej, a mianowicie od tego, czy trzeba w ogóle się dodatkowo ubezpieczać, wyjeżdżając za granicę? W krajach UE oraz w kilku innych, nie jest to wymagane. W Polsce, rejestrując pojazd, obowiązkowo musimy wykupić ubezpieczenie OC. W Polsce mamy obowiązkowe sumy gwarancyjne, które wynoszą około 5 mln euro w przypadku szkód osobowych oraz jednego miliona w przypadku szkód na mieniu.

Jak zostało to wspomniane wcześniej, ubezpieczenie OC wykupione w Polsce jak najbardziej działa również poza granicami kraju, a więc bez problemu możemy poruszać się po Państwach Europy, takich jak: Austria. Andora. Belgia, Bułgaria, Chorwacja. Cypr, Czechy, Dania. Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia. Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja. Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Warto jeszcze mieć na uwadze, że podróżując do niektórych krajów w Europie i poza nią, trzeba posiadać dokument, jakim jest Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, czyli tzw. zielona karta. Taki dokument potrzebny jest do Albanii, Maroko, Białorusi, Bośni, Mołdawii, Macedonii Rosji czy do Izraela. Co ważne - potrzebujemy Zielonej Karty nawet wtedy, kiedy tylko przejeżdżamy przez dane kraje.

Podróże poza Unią Europejską

W jaki sposób można uzyskać odszkodowanie za wypadek samochodowy za granicą? Otóż bardzo ważne w tym zakresie jest to, aby nie bać się występować o odszkodowanie za zdarzenia drogowe poza Unią Europejską. Największa obawa związana jest z wypełnianiem formularzy w różnych językach oraz problem z porozumieniem się z policją czy użytkownikiem, który miał z nami kolizję czy wypadek.

Co zatem dokładniej trzeba uczynić, jeśli zdarzy się nam wypadek za granicą?

1) sprawca miał OC
Jeśli zdarzy się nam kolizja za granicą, a sprawca miał OC to sprawa wcale nie jest taka trudna, jakby się mogło wydawać. Tak naprawdę najważniejsza jest wówczas dokumentacja miejsca wypadku. Mianowicie, trzeba spisać dokładne dane sprawcy, w tym numer tablicy rejestracyjnej oraz obowiązkowo także dane OC. Zgłosić roszczenie można zarówno w danym kraju, jak i w zasadzie także po powrocie do Polski. Oczywiście, jeśli są osoby ranne, konieczne jest wezwanie pogotowia – ich dokumentacja także będzie bardzo istotna. W takim przypadku warto również wezwać policję.

2) sprawca nie miał OC
W takim przypadku nie mamy powodu do zmartwienia. Tu także można uzyskać odszkodowanie powypadkowe za wypadek za granicą. Trzeba jedynie ponownie zebrać wszelkie możliwe do dane, a następnie zgłosić szkodę do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, albo też do miejscowego funduszu gwarancyjnego.

Co zrobić, jeśli to my jesteśmy sprawcami kolizji?

Obowiązkowo trzeba przekazać poszkodowanemu dane swojego OC. Warto także zgłosić taką sytuację do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ponieważ oni doskonale pomagają w załatwieniu wszelkich formalności.

Co może obejmować odszkodowanie za wypadek?

Przede wszystkim, może to być zwrot kosztów naprawy samochodu czy kosztów leczenia, w praktyce jednak wiele zależy od danego kraju, w którym miał miejsce wypadek.

Zamów rozmowę

Chcesz uzyskać odszkodowanie? Skontaktuj się z nami!

Zamów rozmowę