Pomoc niezależnego rzeczoznawcy

Dlaczego warto poprosić o wycenę pojazdu przez niezależnego rzeczoznawcę?

W przypadku naprawy samochodu na tzw. kosztorys, musimy liczyć się z niemalże pewnym zaniżeniem wypłaconego odszkodowania względem faktycznego kosztu pokrycia naprawy samochodu po wypadku. Co zrobić w takim przypadku? Do kogo się udać i w jaki sposób uzyskać większą kwotę na naprawę pojazdu? Na to i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź właśnie w poniższym artykule.

Naprawa na własny rachunek

Większość ludzi, którzy posiadają starsze pojazdy, podczas kolizji decydują się na wypłatę gotówki przez ubezpieczyciela i naprawienie pojazdu we własnym zakresie. Taka forma odszkodowania jest idealnym wyjściem w przypadku takich pojazdów. A co w przypadku, kiedy ubezpieczyciel wypłacił zbyt niską kwotę, która nie wystarczy na pokrycie kosztów naprawy? Jeśli mamy wiedzę na temat motoryzacji i budowy samochodów, nie będzie problemu z uzyskaniem większej kwoty za naprawę samochodu po kolizji czy wypadku. W przypadku ludzi, którzy nie znają się na pojazdach, będziemy musieli skorzystać z zaufanego warsztatu samochodowego lub też skorzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, który będzie w stanie określić, jakie faktycznie koszty musimy pokryć, aby stan naszego pojazdu powrócił do takiego, jaki był przed kolizją. Warto pamiętać o tym, że zaproponowana przez ubezpieczyciela kwota jest tylko propozycją i nie zamyka nam drogi do dopłaty wyższej kwoty. Oczywiście można we własnym zakresie spróbować napisać pismo odwoławcze, jednak zapewne ubezpieczyciel zbędzie nas swoimi odpowiednio przygotowanymi formułkami tekstów. Jeśli nie czujemy się na siłach walczyć z ubezpieczycielem lub ten odpisał negatywnie na nasz wniosek o wypłatę większej kwoty odszkodowania, warto skorzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy, który dokona wyceny według faktycznego stanu pojazdu po kolizji czy wypadku. Oczywiście w tym momencie musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Polacy wolą jednak kosztorys

W naszym kraju wielu ludzi ma coraz to większe pojęcie o działaniu ubezpieczyli i ich zaniżaniu odszkodowań za naprawy powypadkowe, dlatego też decydują się na odszkodowanie w formie gotówkowej, a także pomocy firm, które są w stanie uzyskać znacznie większe kwoty niż zaproponowana przez ubezpieczyciela. Oczywiście to tyczy się głównie napraw z OC sprawcy, bo jeśli mowa o AC, to tutaj jednak wiele osób decyduje się na naprawę bezgotówkową. Oczywiście nie ma się co dziwić, bo po prostu AC wykupowane jest na pojazdy nowsze, bardziej luksusowe, a co za tym idzie, nie każdy warsztat we własnym zakresie chce naprawić taki pojazd po wypadku, stąd też decyzja na bezgotówkową naprawę pojazdu w autoryzowanej stacji obsługi.

Podsumowując, jeśli nie jesteś zadowolony z wypłaconej kwoty odszkodowania, którą zaproponował ubezpieczyciel, warto spróbować swoich sił i napisać pismo odwoławcze. Jeśli to nie pomoże, warto skorzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, by uzyskać od ubezpieczyciela satysfakcjonującą kwotę na naprawę własnego pojazdu. A w ostateczności oddać sprawę do firmy, która wyceni kosztorys i będzie mogła odkupić szkodę.

Zamów rozmowę

Chcesz uzyskać dopłatę do kosztorysu? Skontaktuj się z nami!

Zamów rozmowę